3 powody, dla których lniana pościel jest taka droga

dlaczego lniana posciel jest taka droga

Niby len jest taki przyjazny dla środowiska, biodegradowalny, szybko rośnie, nie wymaga żyznych gleb. To co, do licha, powoduje, że ceny gotowych, lnianych produktów osiągają takie wysokie wartości?

Dlaczego lniana pościel jest droga? Dlaczego lniane ubrania również nie należą do najtańszych?

Czy potrafisz sobie wyobrazić, że len był kiedyś podstawową tkaniną? Taką używaną na co dzień, z której szyto ubrania dla każdego… Tak było jakieś 7000 lat temu w Egipcie i Mezopotamii. Co zatem sprawiło, że na przestrzeni paru wieków len stał się luksusowym materiałem?

Obecnie na wysokie ceny lnianych wyrobów wpływają 3 czynniki. I to nie byle jakie, bo ściśle powiązane z finansami już od etapu zbioru. Na to, jako odbiorcy nie mamy już wpływu. Mam jednak nadzieję, że przybliży Ci to zrozumienie, że to, iż lniana pościel jest taka droga, to nie wymysł i moja chęć oskubania Ciebie z Twoich ciężko zarobionych monet.

dlaczego lniana posciel jest taka droga

FOT. Monika Kadłubowska. Czy wiesz dlaczego lniana pościel jest taka droga?

1. Koszty pracy

O dziwo, centrum lnianego świata nie są Chiny ani inne azjatyckie kraje. Zdumiona? Przyznam się szczerze, że ja trochę nie mogłam w to uwierzyć. Ale w Nellen muszę wiedzieć o lnie prawie wszystko, dlatego skrupulatnie szukałam informacji.

Len najlepiej kwitnie w chłodnym klimacie umiarkowanym. Zatem miejscem idealnym na uprawę tej rośliny jest zachodnia część Europy, a konkretnie Francja i Belgia. To już powinno Ci sporo rozjaśnić. Żaden Europejczyk nie chce zarabiać mało. Ale mieszkańcy zachodniej części naszego kontynentu, szczególnie. Niewyobrażalne jest więc, by praca ludzkich rąk przy uprawie lnu była źle wynagradzana. Jeśli do sporych kosztów opłacania pracowników dodamy wysokie ceny prowadzenia legalnej działalności gospodarczej (dużo wyższe niż np. w Azji), a także koszty samego życia, to okaże się, że produkcja lnianych tkanin nie może być tania już na samym początku.

dlaczego lniana posciel jest taka droga

FOT. Monika Kadłubowska. Koszty pracy przy uprawie lnu mocno wpływają na końcowe ceny lnianych produktów.

2. Koszty uprawy lnu

Sama uprawa lnu nie jest wymagająca. Po prostu sieje się nasiona i czeka ok. 90 dni, aż rośliny urosną. Ale za to zbiór lnu jest bardzo czaso- i przede wszystkim pracochłonny. Prawdziwa „zabawa” zaczyna się jednak później.

Len po osiągnięciu odpowiedniej wysokości nie jest ścinany. Musi zostać wyrwany w całości z korzeniami tak, by zebrane włókna były jak najdłuższe. Nie dokona się tego byle jakim kombajnem. Do zbioru należy użyć specjalistycznych maszyn, które jak łatwo się domyślić, nie należą do tanich (produkuje się ich relatywnie mało w porównaniu do innych maszyn rolniczych).

Ekstrakcja włókna z łodygi to też nie jest zdanie na dwa dni. Łodygi trzeba namoczyć, aby zmiękły. Do tego celu należy użyć wody, która nie jest już tanim surowcem. Następnie należy oddzielić zdrewniałą łodygę od wewnętrznych włókien tak, by można było posegregować uzyskane „nici” na krótkie i długie. Każde z nich znajdą zupełnie inne zastosowanie.

Ponadto areał obsiewu lnem jest względnie nieduży, więc i zbiory nie będą wielkie. Świetnie wpisuje się tutaj prawo popytu i podaży, z którego chętnie korzystają producenci lnianych włókien. Dlatego im większe zapotrzebowanie na świetnej jakości len europejski, tym większe ceny można dyktować.

dlaczego lniana posciel jest taka droga

FOT. Monika Kadłubowska. Na koszty uprawy lnu wpływa nie tylko ludzka praca, ale i drogie maszyny oraz woda.

3. Koszty produkcji lnu

Tkanie lnianych włókien w lnianą tkaninę jest nie lada wyczynem. Znów potrzebny jest specjalistyczny sprzęt! Lniane włókna są delikatne, a ich kruchość powoduje, że łatwo ulegają złamaniom podczas procesu przędzenia tkaniny. Nie można więc przyspieszać tego procesu. Skoro potrzeba więcej czasu, a jak wiadomo – czas to pieniądz! – to w tym samym czasie można wyprodukować znacznie mniej tkaniny lnianej niż bawełnianej…

Czy chodzi więc o to, że to len jest drogi? Czy raczej o to, że to bawełna stała się tańsza i bardziej dostępna?

dlaczego lniana posciel jest taka droga

FOT. Monika Kadłubowska. Lniane włókna są delikatne, a ich kruchość powoduje, że łatwo ulegają złamaniom podczas procesu przędzenia tkaniny.

Półki w sklepach zawalone są bawełnianymi pościelami czy ubraniami, jednak ich jakość bywa różna. Z reguły, mimo niższej ceny, bawełniane wyroby nie posłużą nam tak długo jak len.
Gdy dodamy do tego fakt, że bawełna nie jest tak przyjazna środowisku – jej produkcja zużywa zdecydowanie więcej wody i pestycydów! – to okaże się, że warto zainwestować w rzeczy wyższej jakości, tak jak lniana pościel, ponieważ starczą na dłużej i w rzeczywistości ograniczą nasze wydatki.

Jeśli mamy więc wybór, wybierajmy len.
Matka Ziemia i kolejne pokolenia będą nam wdzięczne.

Czy teraz już rozumiesz, dlaczego lniana pościel jest taka droga? Koszty pracy, koszty uprawy, koszty produkcji, konkurencyjna cena bawełny, która może rosnąć w wielu miejscach. Rzeczy na które, jako konsumenci nie mamy wpływu.

Pamiętaj jednak, że lniane wyroby to inwestycja na lata i mogą się okazać dużo tańszą opcją niż zakup 10 kompletów pościeli w ciągu 5 lat.

Jeśli poszukujesz lnianej pościeli, to zajrzyj koniecznie do nellenowego sklepu. Znajdziesz tam na pewno to, czego szukasz.

Gdybyś chciała przeczytać, dlaczego powinniśmy wybierać lniane pościele, to zapraszam Cię do tego artykułu.

Twoja,

dynamiczny podpis Nel Len
3 powody, dla których lniana pościel jest taka droga

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart
Scroll to Top