Poznaj 8 faktów o lnie, dzięki którym go pokochasz!

8 faktów o lnie

Len. Materiał drogi, ale wyjątkowy. Jakie ma zalety, by uznawać go za najbardziej wartościową tkaninę na świecie? Czy można go pokochać tak mocno, by nie wyobrażać sobie używania innych tkanin?

Poznaj 8 faktów o lnie, które sprawią, że odkryjesz wszystkie jego niezwykłe cechy i zapragniesz go zaprosić do swojego domu!

lniana pościel na lato - warto ja miec

1. Nie ma bardziej przyjaznej środowisku tkaniny niż len!

Czy wiesz, że cała roślina lnu znajduje zastosowanie w przemyśle? Wydaje się to niemożliwe, a jednak! Nie marnuje się ani centymetr tej cennej rośliny. To, co nie zostanie wykorzystane do produkcji lnianej tkaniny (tu potrzebne są tylko długie włókna lnu z łodygi) zostanie użyte w przemyśle rolnym (nasiona znane jako siemię lniane, oleje lniane), papierniczym, kosmetycznym, budowlanym i meblarstwie (płyty paździerzowe).

Ponadto len to roślina, która w swoim cyklu życia jest niezwykle oszczędna. Nie wymaga żyznych gleb ani nawożenia. Natura jest także wdzięczna za brak oprysków herbicydami (preparatami chwastobójczymi) i pestycydami (środkami unieszkodliwiającymi szkodniki). Do jej uprawy nie trzeba budować sieci irygacyjnych, bo wystarcza jej woda z opadów. Dzięki tak niskim wymaganiom życiowym, len nie obciąża sobą środowiska – do gleby nie trafiają nadwyżki nawozów, a tak cenna woda z powodzeniem może być wykorzystywana do innych celów. To naprawdę ogromne oszczędności zarówno finansowe jak i środowiskowe.
Ziemia po zbiorze lnu jest w dużo lepszej kondycji, bo len poprawia żyzność gleby i ją oczyszcza. Dodatkowo len zatrzymuje ok. 3,5 tony CO2 na hektar w ciągu roku.

Czy znasz inną roślinę, która jest tak przyjazna dla środowiska, a jednocześnie tak wiele daje z siebie dla człowieka?

Len to najbardziej przyjazna środowisku tkanina.

FOT. Monika Kadłubowska. Len jest najbardziej przyjazną środowisku tkaniną. To jeden z 8 faktów o lnie!

2. Len z łatwością ulega biodegradacji

To jego kolejna fenomenalna cecha! Lniana tkanina, która w procesie produkcji nie została poddana farbowaniu z łatwością rozłoży się w ziemi do mikroskładników! 100% natury wróci do środowiska, by dać nowe życie innym organizmom! Surowy len przysypany glebą zacznie się rozkładać w ciągu kilku tygodni. Cykl pełnego rozkładu trwa nie więcej niż kilka lat!

To tak jakby porównywać wynik biegu sprintera na dystansie 100 m w 10 sekund i maratończyka, który biegnie ponad 42 km w czasie kilku godzin… Tymi biegaczami długodystansowymi w cyklu biodegradacji są właśnie inne tkaniny, także te z domieszką poliestrów, które rozkładają się w czasie wielu stuleci!

Dla mnie wybór jest prosty, a dla Ciebie?

poduchy-dekoracyjny-to-sposob-na-przytulna-sypialnie

FOT. Monika Kadłubowska. Lniana tkanina szybko ulega całkowitemu rozkładowi w glebie.

3. Najbardziej znaną tkaniną w historii jest właśnie len

Najstarsze próbki lnu zostały znalezione ponad 8 tys. lat p.n.e.! i to w różnych częściach świata! To świadczy o tym, że len był powszechnie znanym i cenionym materiałem w historii ludzkości. Nawet ciała egipskich faraonów były owijane w tę naturalną tkaninę. Wiele szat możnowładców było uszytych także z lnu, jako materiału szlachetnego. Wówczas len był racjonalnym wyborem, gdzie otrzymywano świetną jakość, nawet jeśli jej koszt był wysoki.

Dopiero rewolucja przemysłowa wywróciła do góry nogami porządek lnianego świata. Ogromne i zmechnizowane plantacje bawełny w Ameryce Północnej sprawiły, że len zaczęto postrzegać jako materiał kosztowny.

Czy tańszą bawełną uzyskano więcej? Dla człowieka na pewno, ale dla natury zdecydowanie nie.

szara lniana sciereczka Nellen

FOT. Monika Kadłubowska. Len był powszechnie znanym i cenionym materiałem w historii ludzkości.

4. Doskonałe właściwości lnu to prawdziwe lekarstwo dla chorych!

Historia lnu, jak już wiesz, sięga wielu tysięcy lat. Przez ten długi czas odkryto kilkanaście właściwości lnu, dzięki którym lniana tkanina była wykorzystywana jako bandaże.

Między innymi łatwość odprowadzania wody przez len i jego przewiewność sprawiają, że nie rozwijają się pod nim ani grzyby ani bakterie, które do swojej egzystencji potrzebują przede wszystkim wilgoci i ciepła.

lniany fartuch Nellen

FOT. Monika Kadłubowska. Czy wiesz, że lniana tkania była wykorzystywana jako bandaże dla chorych?

5. Len jest najlepszym materiałem dla alergików

Pytanie „czy len nie uczula?” jest jednym z najczęściej zadawanych przez klientów Nellen. Oczywiście mogę tu napisać (zgodnie z prawdą), że dwójka moich dzieci jest alergikami, śpią tylko w lnianej pościeli, bo ją uwielbiają i czują się pod nią dużo lepiej niż pod bawełnianą. Zapewne pomyślisz, że każdy sprzedawca chce wcisnąć swoje produkty reklamując, że ma takie same problemy jak Ty. Dlatego wolę podeprzeć się tu historią i medycznymi dowodami, które mam nadzieję, utwierdzą Cię w przekonaniu, że len jest idealnym materiałem dla alergików.

Lniana tkanina wykorzystywana przez setki lat w medycynie dała po prostu skuteczne podstawy, by pokazać, że len nie wywołuje reakcji alergicznych. Jest bezpieczny dla osób zmagającymi się z chorobami skóry lub alergiami. Inaczej nie byłby wykorzystywany z sukcesami przez tyle lat jako opatrunki.

lniana posciel dla dzieci

FOT. Monika Kadłubowska. Len jest doskonałym materiałem dla alergików.

6. Len jest drugim najsilniejszym naturalnym włóknem na świecie!

Zaraz po… włóknach konopi. Po zmoczeniu lniana tkanina staje się o 10% mocniejsza i aż o 30% silniejsza niż tkanina bawełniana.

Lniane włókna są trwałe, odporne na rozciągnięcia i tarcie, co sprawia że lniana tkanina nie mechaci się z biegiem czasu. Natomiast każde pranie i jej użytkowanie sprawia, że staje się coraz bardziej miękka i szlachetna. Ponadto stale utrzymuje swoje właściwości, za które ją kochamy – przewiewność, antyalergiczność i nie elektryzowanie się.

lniana szara ścierka Nellen

FOT. Monika Kadłubowska. Po zmoczeniu lniana tkanina staje się o 10% mocniejsza i aż o 30% silniejsza niż tkanina bawełniana.

7. Len to genialne inwestycja!

Prawie jak w złoto! Kiedyś panny na wydaniu dostawały od swoich matek komplety lnianej bielizny, jako dar i bogactwo dla małżeństwa. W dzisiejszych czasach nadal można traktować zakup lnianych wyrobów jako inwestycję. Żaden inny materiał nie będzie służył Ci tak długo i wydajnie jak len. Jego wytrzymałość, przewiewność i miękkość sprawiają, że len jest obecnie tak bardzo porządanym materiałem w urządzaniu wnętrz. Na pewno nie pożałujesz zakupu lnianej pościeli, a ta odpowiednio pielęgnowana (przeczytaj co zrobić, by lniana pościel służyła Ci jak najdłużej) odwdzięczy Ci się wieloletnim świetnym wyglądem i jakością.

Kto wie, może i Ty będziesz mogła przygotować taką lnianą wyprawkę ze swoich zapasów lnu dla własnych dzieci?

len sie gniecie dlaczego

FOT. Monika Kadłubowska. Zainwestuj w lnianą tkaninę! To inwestycja tak świetna jak złoto!

8. Lniana tkanina jest idealna dla pani „zimnej nóżki” i pana „gorąca klata”!

Naprawdę lniana tkanina godzi różne potrzebne ciepła dla par śpiących w jednym łóżku. Pod lnianą pościelą okazuje się, że każdy zainteresowany może spać przykryty. Temu komu zimno – robi się ciepło, a ten komu gorąco – przestaje się pocić.

A przecież o to chodzi, by spać blisko siebie, skoro dzieli się nie tylko życie, prawda?

po co lniana posciel na lato

FOT. Monika Kadłubowska. Lniana tkanina godzi różne potrzebne ciepła dla par śpiących w jednym łóżku. To ostatni z 8 faktów o lnie, które sprawią, że go pokochasz!

Czy fakty o lnie to bajka? Po przeczytaniu tego artykułu mam nadzieję, że rozwiałam Twoje lniane wątpliwości.

Z odpowiednią wiedzą i naukowymi faktami warto wziąć swój los we własne ręce i z rozwagą inwestować swoje pieniądze w wartościowe produkty. I to takie produkty, które nie tylko będą nam mądrze i długo służyć, ale przyczynią się także do tego, by nie obciążać środowiska.

Po poznaniu 8 faktów o lnie, sama możesz zdecydować, czy wizja lnianego świata jest dla Ciebie i czy chcesz się przyczynić, by świat był bardziej eko. Napisz w komentarzu, czy w sercu zaczął Ci grać len 😉

Jeśli wciąż masz wątpliwości, to zapoznaj się z całym cyklem artykułów o lnie tworzonym przez Nellen. Zapraszam Cię serdecznie do lektury „soLENnie o lnie”. Być może znajdziesz tam więcej niż tylko 8 faktów o lnie, które sprawią, że lniana tkania zamieszka w Twoim domu.

Twoja,

dynamiczny podpis Nel Len
8 faktow o lnie, lniana posciel

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart
Scroll to Top