Aaa! Zmarszczki! Dlaczego len gniecie się tak łatwo?

Dlaczego len gniecie się tak łatwo

Czas zająć się tematem, o którym jeszcze nie rozmawialiśmy. Dla niektórych jest tak ważnym kryterium, że blokuje ich przed posiadaniem lnianej pościeli i innych lnianych akcesoriów.

Z poprzednich postów z cyklu „soLENnie o lnie” wiesz już, że len jest idealnym materiałem na pościel, kuchenne tekstylia czy na ubrania. Uwielbiamy go za jego naturalność, za to że latem chłodzi a zimą grzeje, za jego niedbałą elegancję, za antybakteryjność, szybkie schnięcie i odporność na mole.

Len nie jest jednak bez wad. Jego największym mankamentem, który bywa nie do zaakceptowania przez osoby lubiące gładką pościel są… ZMARSZCZKI! Zmarszczki zawsze będą się pojawiać podczas użytkowania lnu, i w pościeli i w ubraniach. Jeśli to właśnie zagniecenia są tą wadą, dla której nie chcesz się zdecydować na lnianą pościel koniecznie zapoznaj się z tekstem poniżej.

Znajdziesz w nim odpowiedzi na nurtujące Cię pytania. Dowiesz się, co można zrobić, by tak bardzo nie przejmować się tymi zmarszczkami. A jeśli jesteś fanką lnianej pościeli, to też przeczytaj. Na pewno poznasz kilka przydatnych wskazówek dotyczących pielęgnacji lnu.

Po tym przydługim wstępie czas na wyjaśnienie, dlaczego len gniecie się tak łatwo i jak można sobie z tym poradzić.

len sie gniecie dlaczego

FOT. Monika Kadłubowska. Dlaczego len gniecie się tak łatwo? Odpowiada za to budowa jego włókien.

Dlaczego len gniecie się tak łatwo?

Włókna lnu nie mają naturalnej elastyczności. To oznacza, że nie są sprężyste. Gdy zgnieciesz tkaninę w dłoniach lub pod ciężarem ciała, albo wciśniesz ją do mocno wypakowanej pralki, tkanina samodzielnie się nie wyprostuje. Zamiast tego stworzą się właśnie zagniecenia albo zmarszczki. Na dodatek dość trudne do rozprasowania.

Wyobraź sobie świeżo zerwane źdźbło trawy. trawy. Gdy takie źdźbło pognieciesz w dłoni, ono nadal się trzyma, daje się wyprostować. Jednak jego struktura nie jest już jednolicie płaska. Podobnie wygląda to z lnianą tkaniną.

Lniane włókna, które są wykorzystywane do produkcji lnianej tkaniny zbudowane są z celulozy. Skład chemiczny celulozy jest podatny na „złamania”. To dlatego len gniecie się tak łatwo. Ponadto szybkie schnięcie lnu (cecha, za którą przecież kochamy len) sprzyja łatwej przebudowie wiązań chemicznych w tej celulozie.
Dopiero namoczenie lnianej tkaniny i jej wyprasowanie pozwoli trwale „naprawić” zmarszczki i przywrócić lnianej tkaninie jej gładki wygląd.

gniecenie sie lnu to jego naturalna cecha

FOT. Monika Kadłubowska. Jak dbać o len, by łatwo usuwać z niego zagniecenia?

Czy można pozbyć się zagnieceń z lnu?

Chociaż nie można całkowicie zapobiec marszczeniu się tkaniny lnianej, istnieje kilka sposobów, dzięki którym zagniecenia na lnie mogą być mniejsze lub mogą całkiem zniknąć:

  • Pamiętaj, żeby nigdy nie wypełniać po brzegi bębna pralki lnianymi rzeczami. Pranie musi mieć możliwość swobodnego obracania się. Zapobiega to tworzeniu się nowych zmarszczek.
  • Po skończonym praniu natychmiast wyjmij lnianą pościel lub ubrania z pralki. Pozostawianie pościeli w pogniecionej kuli tworzy więcej zmarszczek i zagnieceń.
  • Prasuj lniane produkty, gdy są jeszcze mokre albo wilgotne. Ewentualnie możesz użyć żelazka z trybem pary.
  • Paruj wilgotną pościel, wieszając ją w zaparowanej łazience lub używając odpowiedniego steamera. To naprawdę skuteczny sposób na usunięcie delikatnych zagnieceń z lnu.
  • Rozwieś mokrą lnianą pościel i wysusz ją na powietrzu, aby zapobiec najgorszym zagnieceniom. Pamiętaj, by dobrze ją strzepnąć i naciągnąć. Jeśli masz możliwość rozwieszenia lnianej pościeli na dworze to wspaniale! Swobodnie wisząca pościel wyschnie nie tylko szybko, ale przy okazji wiatr wytrzęsie część zagnieceń.
  • Im ciemniejszy kolor lub bardziej wzorzysty materiał na lnianej pościeli, tym widać mniej zagnieceń. Białe i jasne kolory bardziej uwidaczniają zagniecenia.
  • Pranie ręczne jest delikatniejsze i powoduje mniej zagnieceń. Można tak prać ubrania, ale pościel? Trochę słabo. Dlatego warto wybierać delikatny cykl prania w pralce i nigdy nie wybierać programu z bardzo mocnym wirowaniem.
  • Jeśli jesteś w podróży i chcesz pozbyć się niektórych zagnieceń ze swojej lnianej odzieży, zwilż ją, a następnie wysusz suszarką do włosów.
lniana posciel spanie

FOT. Monika Kadłubowska. Każde zagniecenie dodaje uroku lnianej pościeli.

Delikatny cykl prania, słabe wirowanie, prasowanie i pozostałe wymienione wskazówki zdecydowanie pomogą zmniejszyć zagniecenia na lnianych ubraniach, pościeli i domowych akcesoriach, ale osobiście uważam, że najlepiej jest pokochać te lniane zmarszczki!

Każde zagniecenie dodaje uroku i piękna lnianej tkaninie. Żaden inny materiał nie prezentuje się tak luksusowo i elegancko ze zmarszczkami. Do tego taka niedbale strzepnięta na łóżku lniana pościel zdecydowanie nadaje przytulny wygląd sypialni i zachęca do jak najszybszego rzucenia się na łóżko i „LENienia się do woli!”

Myślę, że po przeczytaniu tego artykułu rozumiesz już, dlaczego len gniecie się tak łatwo.

Ale jestem bardzo ciekawa, co Ty myślisz o lnianych zmarszczkach! Pokochasz je, czy znienawidzisz? Koniecznie napisz w komentarzu!

A jeśli chcesz przeczytać więcej o pielęgnacji lnianej pościeli, to więcej wskazówek znajdziesz w artykule Pranie lnianej pościeli – 7 prostych wskazówek.

Twoja,

dynamiczny podpis Nel Len
dlaczego len gniecie sie tak latwo

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart
Scroll to Top