Krata Burberry, czyli luksusowy wzór spod podszewki, który podbił świat – także na lnie!

Pora już na 4. część cyklu SoLENnie o lnie. Dziś będzie nietypowo, ale za to bardzo jesiennie! Angielska Krata Burberry! Szyk, elegancja, prostota! Skąd tak naprawdę się wzięła i co wspólnego ma z lnem? Koniecznie przeczytajcie!

Czerwono-czarno-biała krata na beżowo-brązowym tle to w dzisiejszych czasach synonim luksusu! Choć zaczynała dość skromnie w końcówce XIX wieku w Wielkiej Brytanii.

Cała historia zaczęła się od Thomasa Burberry, który założył znaną markę, a przede wszystkim wymyślił i opatentował gabardynę. Z tego nieprzemakalnego i bardzo wytrzymałego materiału szyto dla żołnierzy trencze, czyli trench coat (z ang. płaszcz do okopu)…

Początkowo słynna krata była tylko wzorem na… podszewce owych płaszczy. Do czasu… Bo jak to często bywa w świecie mody, coś zaczyna być modne przez… przypadek…

Po przylocie na Olimpiadę do Tokio w 1964 r. brytyjskie sportsmenki, z powodu dość wysokiej temperatury, zdjęły płaszcze Burberry. Nieopatrznie wywróciły je podszewkami na prawą stronę i nonszalancko przerzuciły je przez ramię. Mniej więcej w tym samym czasie, kierownik paryskiego butiku wyeksponował kratę w witrynie butiku Burberry… No i się zaczęło…

Z większymi i mniejszymi przebojami i problemami kultowa kratka Burberry, czyli tzw. House Check, stała się synonimem elegancji i luksusu. Jest także jednym z najczęściej kopiowanych wzorów na świecie!

FOT. Nellen. Lniana krata à la Burberry to świetny jesienny akcent we wnętrzach.

Piszę i piszę o tej brytyjskiej kracie, ale co to do licha ma wspólnego z lnem?!

W połowie sierpnia zaczęłam intensywne poszukiwania… koca na jesień. Tak, tak… Mój Mąż też mi się dziwił, że za oknem 30 stopni, a ja sobie kocyś wymyśliłam…

Tylko że ja wiedziałam, że dobre pomysły mogą czasem długo powstawać. Przeglądałam więc przepastne internety w poszukiwaniu wzoru idealnego. Idealnego na jesień oczywiście.

lniana-krata-Burberry-to-modna-jesienna-dekoracja-wnetrz

FOT. Nellen. Lniana krata à la Burberry to modna jesienna dekoracja wnętrz.

Miało być najpierw pomarańczowo, ale taki gładki koc byłyby dla mnie zbyt nudny tym razem. Szukałam i szukałam.

Po kilku dniach zwizualizowała mi się krata! Tak, taka na beżowym tle, wyglądająca elegancko! Ale jak ona się nazywała?

Za nic nie mogłam sobie przypomnieć. Więc jak troglodytka wpisałam po prostu „beżowy materiał w kratę” i ku mojemu zdziwieniu wyskoczyły wyniki dokładnie takie, jakich się spodziewałam! No przecież wiedziałam, że poszukuję dokładnie tego wzoru! Olśnienie spłynęło na mnie, że ja przecież znam tę kratę i znam markę Burberry! Jednak jako miłośnik czarnej i szarej garderoby, taka nazwijmy to „pstrokata” krata, nigdy nie była moim obiektem zainteresowań!

Aż do teraz… Kiedy to sobie wymyśliłam, że elegancko wpasuje się w jesienne klimaty!

FOT. Nellen. Lniana krata à la Burberry.

Ok, ale co ta krata Burberry ma wspólnego z lnem, skoro dziś o lnie miało być?

Jak napisałam wcześniej, krata Burberry jest jednym z najczęściej kopiowanych wzorów na świecie! Wiadomo, że plagiat nie wchodziłby w grę, bo na pewno byłaby to chińska podróbka, ale zaintrygowało mnie, czy len mógłby wystąpić w podobnym wzorze?

Ku mojemu wielkiemu zdziwieniu, okazało się, że tak! Dość inny, ale jednak odrobinę podobny do oryginału, przekonał mnie bez wahania, że może być doskonałym jesiennym motywem przewodnim w domowych dekoracjach! I świetnie nadaje się na dekoracyjne, lniane poszewki!

FOT. Nellen. Lniana poszewka w kratę à la Burberry z pracowni Nellen.

Jak więc widzicie, nawet len ma niezliczoną ilość oblicz. Nie tylko gładkich 😉

A teraz czekam na Wasze komentarze i opinie!

Czy znacie tę słynną kratkę? Czy słyszeliście kiedyś jej historię? No i napiszcie koniecznie, czy lniana wersja skradła Wasze serca jako jesienny dodatek do domu?

Jeśli macie ochotę wprowadzić do Waszych wnętrz trochę jesieni, to dekoracyjne lniane poszewki w kratę à la Burberry znajdziecie w sklepie Nellen.

Wasza,

dynamiczny podpis Nel Len

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart
Scroll to Top