NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA O LEN I LNIANĄ POŚCIEL
Co najbardziej Was trapi i interesuje w lnie i lnianej pościeli?
1. Czy len w ogóle nadaje się na pościel? Jest taki szorstki i nieprzyjemny!
I tak i nie. Szorstki i nieprzyjemny len pamiętamy z czasów naszych babć. Wówczas naprawdę był chropowaty, bardzo łatwo się gniótł i nikt specjalnie za nim nie przepadał. Noce przespane w lnianej pościeli należały do średnio przyjemnych.
Współczesny len, to len typu stonewashed. Jest to materiał w 100% lniany, ale zmiękczany w procesie produkcji. Dzięki takiemu zabiegowi, len staje się miękki, przytulny i nie ma nic wspólnego z lnem z przeszłości. To właśnie len stonewashed wykorzystuję do szycia lnianych pościeli dla Was, dla Waszego komfortu oraz by można było „le[n]ić się w nim do woli”!
2. Jak prać lnianą pościel?
Pranie lnianej pościeli jest łatwą i prostą czynnością. Warto jednak pamiętać o kilku ważnych tematach dotyczących jej pielęgnacji, by służyła Ci swoją jakością jak najdłużej. O tym, jak przygotować lnianą pościel do prania, jakiego detergentu użyć, w jakiej temperaturze prać, jak ją suszyć i prasować, dowiesz się w artykule Pranie lnianej pościeli – 7 prostych wskazówek.
3. Dlaczego lniana pościel jest taka droga?
Na koszt lnianej pościeli wpływa dużo czynników. Sama produkcja materiału stanowi już znaczne koszty. Ma na to wpływ klimat, miejsce uprawy oraz specjalistyczny sprzęt, który służy do zbierania łodyg lnu. Wysokie są także koszty pracy. Len w większości uprawiany jest w Europie, gdzie ludzie nie chcą pracować „za przysłowiową miskę ryżu”.
Szczegółowo wyjaśniam to zagadnienie w artykule 3 powody, dla których lniana pościel jest taka droga.