Pranie lnianej pościeli – 7 prostych wskazówek

pranie lnianej pościeli

Za co kochamy lnianą pościel? Oczywiście za jest niesamowity wygląd, dzięki któremu sypialnia zamienia się w strefę błogiego wypoczynku. Ale wygląd i design to przecież nie wszystko! Nie bez znaczenia jest także komfort snu, który otrzymujemy dzięki właściwościom regulującym temperaturę naszego ciała. Jednak by pościel lniana służyła nam długie lata, wymaga odpowiedniej troski.

Jak odpowiednie pranie lnianej pościeli może przedłużyć jej kojące właściwości? Jak sprawić, by lniana pościel dawała nam radość jak najdłużej?

Sprawdź koniecznie!

pranie lnianej pościeli

1. Postępuj zgodnie z instrukcjami pielęgnacji

Choć brzmi to banalnie, zawsze przed pierwszym praniem sprawdź i przeczytaj uwagi na metce dotyczące pielęgnacji lnianej pościeli! To zaskakujące, jak niewielu z nas to robi! Pranie lnianej pościeli nieco odbiega od prania poszew i poszewek uszytych z innych rodzajów tkanin. Lepiej poświęcić na instrukcje kilka chwil, niż po praniu nieprzyjemnie się zdziwić, że coś poszło nie tak.

lniane poduszki i poszewki

FOT. Monika Kadłubowska. Pranie lnianej pościeli zacznij od zapoznania się z instrukcjami na metce.

2. Przygotowanie do prania

Segregujesz według kolorów rzeczy do prania, prawda? To wspaniale! Ta zasada dotyczy także lnu. Pamiętaj, że pranie lnianej pościeli w kolorze białym tylko z białymi rzeczami spowoduje, że rzeczy nie będą szarzeć. A kolorowe lniane wyroby będą bezpieczne, gdy nie wypierzesz ich z ciemnymi rzeczami.

Gdy pranie jest podzielone kolorami, przyjrzyj mu się uważnie. Sprawdź, czy na lnianej pościeli nie ma głębokich plam np. z resztek makijażu. Jeśli są, warto je zaprać ręcznie delikatnym detergentem, np. płynem do naczyń. Po dokładnym wypłukaniu resztek, pranie lnianej pościeli powinno przebiec bez problemów.

pranie lnianej poscieli

FOT. Monika Kadłubowska. Zanim wypierzesz lnianą pościel, posegreguj ją kolorami.

3. Wybierz delikatny detergent

Pranie lnianej pościeli należy do łatwych i oszczędnych zajęć. Dlaczego oszczędnych?
Po pierwsze, aby utrzymać lniane tekstylia domowe na tym samym wysokim poziomie jakości, co w momencie ich zakupu, używaj delikatnych środków piorących. Wiadomo, że im bardziej agresywne proszki i płyny, tym ich cena jest wyższa (te z kolei mogłyby uszkodzić lnianą pościel, przyczyniając się do blaknięcie jej kolorów).

Po drugie używaj tylko połowę ilości detergentu sugerowanej przez producenta. Masz wątpliwości, czy pościel aby na pewno będzie czysta po takim zmniejszeniu? Zaufaj mi. Będzie! Len ma naturalne zdolności odpychania brudu i bakterii, więc nigdy nie będzie tak brudny jak np. bawełna.

Po trzecie, mniejsza ilość detergentów sprawi, że lniana pościel stale będzie przyjemna w dotyku. Przyczyni się do tego także nie stosowanie żadnych płynów zmiękczających! Ładnie pachnące płyny nie są w ogóle potrzebne w praniu lnu, ponieważ len sam z siebie, jako naturalna tkanina, ma zdolności antystatyczne! Bez sensu jest więc zmiękczać coś, co jest już miękkie.

pranie lnianej pościeli

FOT. Monika Kadłubowska. Lniana pościel zasługuje na pranie w delikatnym detergencie!

4. Zimna woda do prania?

Tak! Czy to kolejna oszczędność? Troszeczkę. Pranie lnianej pościeli w gorącej wodzie nie jest dobrym pomysłem. Zbyt wysoka temperatura prania może powodować kurczenie się lnianej tkaniny, dlatego taka letnia woda w temp. 40 st. C jest po prostu idealna! Ponadto nowoczesne detergenty są opracowane tak, aby działały doskonale w niskich temperaturach prania. A to dodatkowy bonus, bo dzięki temu można zaoszczędzić trochę energii na podgrzewaniu wody.

Nellen pranie lnianej poscieli

FOT. Monika Kadłubowska. 40 st. C to idealna temperatura do prania lnianej pościeli.

5. Nie przeciążaj pralki, czyli nie pakuj jej do pełna!

Pranie lnianej pościeli w pralce wypełnionej po brzegi to naprawdę zły pomysł. Lniana pościel nie ma wystarczającej ilości miejsca do poruszania się, co powoduje, że ten sam brud, który został usunięty, jest ponownie wciskany w pościel! Dodatkowo, przepełnienie pralki powoduje, że musi ona pracować ciężej, aby przejść przez cykl, a to skraca żywotność urządzenia.

Pamiętaj też, że im bardziej wyładowany bęben pralki, tym bardziej pogniecione pranie z niej wyciągniesz! A chyba nie chcesz prasować naturalnie pięknego lnu?

Nellen lniana pościel

FOT. Monika Kadłubowska. Nie pakuj pralki do pełna, gdy pierzesz w niej lnianą pościel.

6. Uważaj na to, jak suszysz pościel

Jeśli etykiety dotyczące prania pokazują, że można wysuszyć pościel lnianą w suszarce bębnowej, to zrób to. Użyj jednak cyklu o najniższej temperaturze. Najważniejsze jest jednak to, aby lnianej pościeli nie przesuszyć zbyt mocno, ponieważ zmniejsza to jej trwałość i powoduje blaknięcie kolorów.

Aby utrzymać pościel w najlepszym stanie oraz zachować kolory i wytrzymałość tkaniny, zawsze wyjmuj lnianą pościel z suszarki, gdy jest jeszcze lekko wilgotna (wysuszona na ok. 95%). Pozostaw ją rozwieszoną, aby swobodnie doschła. Nie trzymaj pościeli w suszarce dłużej niż to konieczne!

Mimo to, ja osobiście nie zalecam suszenia w suszarce bębnowej! Lniana pościel po „wizycie” w suszarce bębnowej staje się bardzo miękka. Jest to dla mnie na tyle nieprzyjemne uczucie, że po stokroć wolę lekko szorstką i drapiącą strukturę lnu. To jednak kwestia indywidualnych odczuć.

Nellen grafitowa lniana posciel

FOT. Monika Kadłubowska. Jeśli możesz, do suszenia lnianej pościeli nie używaj suszarki bębnowej.

7. Prasowanie? Jak kto lubi…

Naturalny wygląd lnianej pościeli typu stonewashed jest dość niedbały i pomarszczony. Jednym się to podoba, innym nie. Jeśli jednak masz ochotę rozprasować ewentualne zmarszczki, albo główne zagniecenia po złożeniu, najłatwiej będzie, gdy użyjesz maksymalnej temperatury z parą wodną. Len naprawdę lubi być prasowany, ale nie jest to zabieg absolutnie konieczny.

prasowanie lnianej pościeli

FOT. Monika Kadłubowska. Prasowanie lnianej pościeli nie jest konieczne.

Jak widzisz, pranie lnianej pościeli i jej pielęgnacja nie wymaga nadludzkiej pracy. Jeśli prawidłowo zadbasz o lniane poszwy, poszewki i prześcieradła, one z przyjemnością odwdzięczą Ci się luksusowym komfortem snu przez długi czas.

Jesteś już przekonana, by lniana pościel zamieszkała w Twojej sypialni? Koniecznie zajrzyj do sklepu!

A jeśli pranie lnianej pościeli ma jeszcze przed Tobą zagadki, to zostaw proszę wiadomość w komentarzu. Z przyjemnością rozwieję wszystkie wątpliwości.

Twoja,

dynamiczny podpis Nel Len
Pranie lnianej pościeli – 7 prostych wskazówek

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart
Scroll to Top